RASPBERRY PI Nedir? [Cevabı]

soruldu 07.02.2017

Raspberry pi oldukça güçlü ve ucuz maliyetli bir bilgisayar kartıdır. İçerisine kurulan işletim sistemi sayesinde oldukça karmaşık sistemlerin otomasyonu konusunda kullanılabilmektedir.

Bu bölümde sizlere genel olarak raspberry pi tanıtımı yapacağız.İlk önce genel hatları ile kartımıza bir bakalım.

Raspberry pi

Yukarıdaki resimde genel olarak kartımızın şemasını görmektesiniz.Kartımızın üzerinde neler var isterseniz onları irdeleyelim :

-2 adet USB portu
-Ethernet portu -RCA çıkışı -HDMI çıkışı -Audio çıkışı -GPIO pinleri (genel amaçlı programlanabilir giriş çıkışlar) -UART/Serial Port -I2C çift kablolu sistem haberleşmesi -SPI (Seri haberleşme)

Yukarıda da listelediğimiz özellikleri sayesinde raspberry pi gerçekten de övgüyü hakediyor. Onu işleyebilecek ellerde ise oldukça güçlü bir kontrol mekanizması halini alacağı ise kaçınılmaz.

usb portları,I2C ve spi ile farklı sistemlerle haberleşebileceği gibi,standart olarak üzerinde gelen ethernet portu ile kontrol sistemimizi rahatlıkla dış dünyaya açmamıza olanak sağlıyor.

Hdmi ve audio çıkışları ise multimedia sistemlerine kolayca uyum sağlayabileceğiniz açık bir göstergesi.

Bu küçük bilgisayar ile neler yapabileceğinizi artık siz hayal edin. Ayrıca örnek olması ve fikir vermesi açısından bu yazımıza bakarak fikir edinebilirsiniz.

Elektronik ile uğraşanlara 30 dan fazla Raspberry Pi Projesi

Yorumlar

yorum ekle